pierro: 9 grudnia 2009, 21:00 ! . 7935

Kiedy zmiana trendu – formacja podwójnego okna wykresu Kagi

Ja z uporem maniaka wracam do wykresów Kagi. Kiedy Kagi wskaże nam zmianę warty byków na niedźwiedzie? Jedną z istotnych formacji zmiany trendu, jest formacja podwójnego okna..

W tym przypadku rozpatrujemy wierzchołek podwójnego okna (to nie te same okna co w wykresie świecowym). Formacja ta pojawia się, gdy drugi szczyt (ramię R2) jest poniżej dołka (talii T) z poprzednich sesji. Musi powstać luka bocznych ramion (R1 i R2) i środkowej/środkowych tali (T).

Jak to się ma do obecnej sytuacji? Jeszcze trochę brakuje, ale trzeba mieć to na uwadze.

Kiedy powstanie ta formacja, która wg mnie da nam silny wskaźnik zmiany trendu?

A wtedy, gdy W20 zejdzie poniżej luki na wykresie, (czyli poniżej poziomu 2318), potem wróci, jednak będzie na tyle słaby, że nie przebije tej luki i zawróci. Wtedy będziemy mogli mówić o utworzeniu się formacji wierzchołka podwójnego okna. Dodatkowo to odwrócenie będzie miało miejsce poniżej linii głównego trendu, a to też ma swoją wymowę...

Dodam tylko, że wierzchołki nie muszą być na jednym poziomie. Może ich też być więcej niż dwa. Istotą tej formacji jest powstała luka.

Wiem, że na chwilę obecną jest to teoretyzowanie. Lepiej jednak wcześniej przygotować się na dalszy rozwój wypadków. Jeżeli jutro W20 odbije się od wspomnianych poziomów, to jeszcze nie zaneguje ww. formacji. Może powstać jeszcze kilka ramion (szczytów) i tali (dołków). Jeżeli będzie to miało miejsce ponad narysowaną luką i za jakiś czas przejdzie lukę i się od niej od dołu odbije to również będzie to formacja wierzchołka podwójnego okna....

© pierro

seth • 9 grudnia 2009, 21:35 !

Pierro fajnie, że opisujesz tutaj wykresy Kagi - nie często można je spotkać zwłaszcza w śród rodzimych analityków. Dzięki.

seth

pierro • 10 grudnia 2009, 18:58 !

Dzisiejsze notowania nic nie zmieniły. Co prawda W20 lekko naruszył ww lukę, ale jej nie przebił. Możliwe jest jeszcze jej przebicie, jak też i odbicie na "północ".

pierro

pierro • 11 grudnia 2009, 21:26 !

W20 był, jak na razie, tylko jeden dzień w obszarze luki i uciekł z niej na północ. Wobec tego formacja ta jeszcze się nie zrealizowała. Może nawet powrócić do ostatnich maksimów i wrócić do tej luki. Jeżeli ją wtedy przekroczy i zachowa się podobnie jak nakreśliłem czerwoną linią, to cały czas będziemy mogli określić formację wierzchołkiem podwójnego okna.

pierro

~ • 12 grudnia 2009, 16:57 !

Witaj Pierro, fajnie, że zwróciłeś uwagę na inny typ wykresów. Przyznam, że wcześniej nie mogłem się zmobilizować do poszerzenia swojej wiedzy w tej kwestii, ale teraz owszem. Mam parę pytań do ciebie. Zrobiłem sobie taki wykresik z kagi u siebie i trochę się rozminął z twoim jeśli chodzi o linię trendu od lutowych dołków. Po jej wyznaczeniu wychodzi, że W20 obronił ją. Ostatnie jej naruszenie było ok. 30 października (tylko wykres kagi - poziom 2274), po czym odbił do góry. Więc i tym razem może być analogicznie Stąd u mnie ta niejasność - może powinieneś ją trochę przesunąć?.

Dlaczego przyjąłeś współczynnik odwrócenia 0.02 (ja w metasie standardowo mam 4.0), bo strasznie duża redukcja jest. Jak byś mógł mi to jakoę wyklarować byłbym wdzięczny-dopiero zacząłem zgłębiać tajniki kagi. Dzięki.

Na głównym wątku spróbuję wkleić wykres, bo tu chyba nie można, pozdrawiam.

Brak awatara

pierro • 13 grudnia 2009, 00:35 !

Witam,

co do linii trendu, to rzeczywiście W20 się od niej odbił – moja linia się troszkę przesunęła... :)

Wielkość wartość odwrócenia przyjmuje się w zależności do rozpatrywanych okresów. Defaulotowe 4% to na długookresowe, kilkuletnie okresy. Ja z reguły przyjmuję 0,2%. W tym przypadku przyjąłem jeszcze krótszy ponieważ nadchodzący tydzień może być ważny (m.in. wygaszanie kontraktów), zatem interesujący okres jest stosunkowo krótki. Generalnie sygnały generowane przez wykres Kagi nie należą do szybkich. Są jednak bardzo dobre na potwierdzenie.

Kagi można wykorzystywać w różnoraki sposób. Najprostszą jest kupowanie gdy rozpoczyna się Jang, sprzedawanie gdy startuje Jin. Jednak wg mnie lepsze jest granie na jedną z nich w zależności od trendu. Dla wzrostowego oczywiście granie na Jang. Przykład takiego zastosowania dałem w poprzednim artykule. Jeżeli Kagi jest w Jin, to wiemy kiedy powinna pojawić się Jang (grubsza linia). Jednak wybierając moment wejścia dobrze jest podpierać się również innymi metodami AT.

Pozdrawiam

pierro

~ • 13 grudnia 2009, 14:48 !

Witaj, ten współczynnik to 0.2 (tak piszesz wyżej) czy 0.02 (jak na screenie) i wybacz, że tak zamęczam.

Brak awatara

pierro • 13 grudnia 2009, 20:08 !

Nie ma sprawy. Może niejasno się wyraziłem. Zazwyczaj używam 0,2%, natomiast w powyższym artykule przyjąłem 0,02%.

pierro

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: pierro

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: pierro

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Styczeń 2021 »
PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627 28293031